COVID-19 | İşsizlik Sigortası

Global bir kriz haline gelen ve dünya ekonomisini durduran Koronavirüsle (COVID-19) ilişkili olarak sizler ya da yakınlarınız bir işten çıkarılma durumu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Koronavirüs salgını milyonlarca insanın işsiz kalmasına neden olmuştur. Koronavirüs salgını sonucu işten çıkarıldınız veya çalışma saatlerinizde düşüş olduysa, işsizlik ödeneği almaya hak kazanabilirsiniz.

Başta Kaliforniya eyaleti olmak üzere birçok eyalet salgının neden olduğu ekonomik boyut üzerinde çalışıyor. Salgın nedeniyle işini kaybedenler için işsizlik ödeneğindeki uygunluk kriterleri genişletilmiştir. Şimdi, çocuğunuzun okulunun veya kreşinin kapanmasından kaynaklanan çocuk bakımı sorumluluklarınız, iş yerinizin kapanmasından dolayı işinizi kaybetmeniz gibi birçok faktör işsizlik ödeneği almaya hak kazanmanızı sağlayabilir.

Ayrıca diğer eyaletlerde farklılık gösterebilir - Kaliforniya Valisi ayrıca yardımlar için bir haftalık bekleme süresinden feragat eden bir yürütme emri çıkarmıştır. Bu durum, başvurunuzun onaylandığı takdirde, işsiz kaldığınız ilk haftadan itibaren işsizlik ödeneğinden faydalanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Işsizlik sigortasının tam olarak karşılığı Türkiye'deki IŞKUR kurumunun vatandaşlara sağladığı hizmetler olarak düşünebilirsiniz. Normal şartlarda özellikle çalışma izni olup greencard sürecinde ya da greencard sahiplerinin vatandaşlik süreçlerinde bu tür yardımlar Başkan Donald Trump'ın daha önceki gündemlerinde yer almış ve bu yardımlardan faydalananlar için yaptırımları olmuştu. (Buhttps://www.helpmpro.com/iletisim yaptırımların detaylarına USCIS'in web sitesinden ulaşabilirsiniz.)

Ancak içinde bulunulan durumun herkesi etkilemesi ve normal yardım taleplerinden farklı olarak ele alınacağını düşünerek ilerleyen zamanlarda greencard ya da vatandaşlık işlemlerinizde sizlere olumsuz bir etkisi olmayacağını göz önüne alarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu donemi diğer dönemlerden farklı kılan bir başka boyut ise Koronavirüs (COVID-19) dolayısıyla iş kayıpları ve sonrasında yaşanacak ekonomik sıkıntılar dolayısıyla eyaletler işsizlik sigortası başvurularında daha esnek davranmaktadır. Önceki yıllara oranla çok daha fazla başvuru yapılmaktadır.

Sizler de bu başvuruyu yapmak isterseniz öncelikle bilmeniz gereken birkaç noktaya değinmek isteriz. Ilk olarak bu başvuruları kendiniz yapabilirsiniz ve ücretsiz olarak başvurunuzu gönderebilirsiniz. Başvuruda oldukça önemli sorular ve detaylar yer almaktadır. Başvurunuz değerlendirmeye alındığında işsizlik sigortasından yararlanıp yararlanamayacağınız vereceğiniz bu bilgiler ışığında değerlendirilecektir.

2018 veya 2019 yıllarında vergi beyanında bulunmuş olmanız gerekmektedir.

Vergi beyanında bulunduğunuz dönemde ödemiş olduğunuz vergi miktarına bağlı olarak haftalık olarak alacağınız işsizlik maaşı farklılık gösterecektir.

İşsizlik sigortasına başvuruda bulunmak icin yaşadığınız eyaletin "Employment Development Department" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Başvurunuzu bizim aracılığımız ile yapmak isterseniz buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

POSTA ADRESİ

adres

P.O. Box 4062,
Fullerton, CA 92834

İLETİŞİM FORMU

iletişim-formu

Formu doldurarak mesajınızı iletebilirsiniz.
En kısa zamanda dönüş sağlayacağız.

ÇALIŞMA SAATLERİ

çalışma-saatleri

7 gun 24 saat hizmetinizdeyiz!