COVID-19 Için Hükümetin Yapacağı $1,200'lık Yardım Çekleri Hakkında Herşey!

Koronavirüs krizi ABD ekonomisini bir anda durdurdu, milyonlarca Amerikalı Kongre'den çıkan karar doğrultusunda doğrudan nakit ödeme şeklinde yardım alacak.

Başkan Donald Trump Cuma günü, diğer hükümlerin yanı sıra, ülke genelindeki insanlar için doğrudan nakit ödemeleri ve işsizlik yardımlarını içeren devasa 2 trilyon dolarlık acil ekonomik paket imzaladı.

Peki kim çek veya doğrudan para yardımı alacak ve ne kadar olacak? Federal hükümetten kimin para yardımı alabileceği hakkında bazı sorular ve cevaplar:

Soru: Ne kadar alacağım?

Ne kadar geliriniz olduguna bağlı.

2019'da $75.000'dan daha az gelir elde ettiyseniz, $1.200 tutarındaki ödemeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Eşiniz ile birlikte $150.000'dan az kazanmissaniz çiftler için $2.400 ödeme yapılacak. "Hane reisi" olarak başvuran ve $112.500 veya daha az kazanmış olan bir kişi $1.200 alabilecek.

Evdeki her çocuk için ek $500 alabileceksiniz.

Eger $75.000'dan fazla gelire sahipseniz, her $100'lık gelir için $5 düşürülülecek. Yani 2019'da $80.000 kazandıysanız, $950 alabileceksınız. $99.000 veya daha fazla kazanan bir kişi veya $198.000 veya daha fazla kazanan bir çift için ise ödeme yapılmayacak.

Dört kişilik bir aileyseniz, en fazla $3.400 almaya hak kazanabilirsiniz.

Soru: Çek ne zaman gelecek?

Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çeklerin "üç hafta içinde" IRS'in bilgi sahibi olduğu kişilere gönderileceğini söyledi. 2018'den beri çalışıyor ve vergi ödüyorsanız ödeme almak için kaydolmanız veya bir form doldurmanız gerekmeyecek.

Hazine Departmanı, 2018 veya 2019 için vergi beyannamesi vermeyenler de dahil olmak üzere, programla ilgili bilgileri içeren bir "kamuoyu bilinçlendirme kampanyası" yürütecek.

Soru: Bu çek tek seferlik mi?

Evet, bu mevzuat şu an için sadece bir kerelik ödeme olarak düzenlenmiştir.

Soru: Nereden kayıt olabilirim?

Kayıt yapamazsınız. Kayıt olmanıza gerek yok. Son zamanlarda (2018-2019) vergi beyannamesi veren veya Sosyal Güvenlik avantajlarından yararlanan kişiler için ödemeler otomatik olacaktır. IRS, insanlardan soru sormamalarını, ancak gelişmeleri ve programla ilgili güncellemeleri yayınlayacakları bu web sitesini kontrol etmeye devam etmelerini istiyor.

Soru: Çek nasıl gönderilecek?

Son iki yıl içinde vergi iadesi aldıysanız, paranın gönderileceği yer de vergi iadesini almış olduğunuz deposit hesabınızdır. Değilse, IRS 15 gün içinde "son bilinen adresinize" bir çek gönderebilir ve ödeme yöntemini ve tutarını size bildirecektir. Telefon numarası ve uygun irtibat noktası bildirecekler, böylece yardım size ulaşmadığı takdirde onlarla iletişim kurup durumunuzu anlatabilirsiniz.

Yakın zamanda taşındıysanız, IRS'yi mümkün olan en kısa sürede bilgilendirmek sizin adınıza iyi bir fikir olabilir. Ayrıca IRS'e, 2018 veya 2019 için henüz bir vergi beyannamesi vermediyseniz, IRS'teki güncel bilgilerinizin dosyanızda olması için bunu mümkün olan en kısa sürede yapmanızı öneririz.

Soru: Eyalet/hükümet ne kadar kazandığımı nasıl bilecek?

2019 yili için vergilerinizi zaten yaptıysanız, öyleyse, yardım çeklerini otomatik olarak 2019'daki vergi beyanınıza göre alacaksınız. "Hesaplanmış brüt gelirinizi" (2018'de Form-1040 vergi beyannamenizde Satır-7 veya 2019 beyanında 8B satırına bakabilirsiniz)

Soru: Vergimi yapmak için yeterli param yok. Yinede çek alabilecek miyim?

Evet. 2018 veya 2019 için vergi beyannamesi vermemiş veya o yıllarda vergi ödememiş olsanız bile, 2019 yılı için bir SSA-1099 Formu aldıysanız yardım çeki almaya uygun olacaksınız. Bu, Sosyal Güvenlik İdaresi'nin her yıl gönderdiği bir formdur. Emeklilik ve maluliyet de dahil olmak üzere Sosyal Güvenlik yardımı alan kişiler için de aynı durum geçerlidir.

Soru: Üniversite öğrencisiyim. Çek alabilir miyim?

Ebeveynleriniz sizi vergilerine dahil etmişler ise çek almak için uygun değilsinizdir. Ancak, son yıllarda (2018 - 2019)'da vergi beyanınızı bağımsız olarak kendiniz yapmışsanız çek almaya hak kazanabilirsiniz.

Soru: Amerikan vatandaşı değilim. Çek alabilir miyim?

Evet - ABD'de geçerli bir Sosyal Güvenlik numarasıyla yaşıyor ve çalışıyor olduğunuz sürece. Bu, greenkart sahipleri dahil olmakla birlikte, genellikle H-1B ve H-2A gibi çalışma vizesi olanları kapsamaktadir. Ancak genellikle turistler ve ABD'de yasadışı olarak bulunanlar bu haktan ayrı tutulurlar.

Soru: Yardım çekini geri ödemek zorunda mıyım?

Hayır. Bu para bir kredi olarak değil, bir yardım çeki olarak verilecektir. Hükümete geri ödemeniz gerekmiyor.

Soru: Önceki yillara ait vergi borcum var. Çek almamda problem olur mu?

Hayır, federal veya eyalet hükümetlerine ödenmesi gereken vergi borçlarınız olması bu çeki almanızı etkilemez.

Soru: Çocuk yardımı alıyorum. Bu çeki almamı etkiler mi?

Evet, bu bir problem. IRS, eyaletler tarafından Hazine Bakanlığı'na bildirilen geçmiş nafaka ödemeleriniz varsa aldığınız miktarı azaltabilir.

POSTA ADRESİ

adres

P.O. Box 4062,
Fullerton, CA 92834

İLETİŞİM FORMU

iletişim-formu

Formu doldurarak mesajınızı iletebilirsiniz.
En kısa zamanda dönüş sağlayacağız.

ÇALIŞMA SAATLERİ

çalışma-saatleri

7 gun 24 saat hizmetinizdeyiz!